Solární panely na střechách rodinných domů jsou i v dnešní době stále velkým hitem. Pokud přemýšlíte o tom, že si malou fotovoltaickou elektrárnu pořídíte domů i vy, pak je dobré vědět několik informací, které si týkají montáže.
Montáž solárních panelů na střechu domu přivádí mnohé kutily k úvahám o instalaci fotovoltaiky svépomocí. Zcela samozřejmým argumentem je úspora nákladů, které jsou na pořízení fotovoltaické elektrárny potřeba. Mnozí odborníci však namítají, že to není úplně šťastné řešení a šetřit v tomto ohledu se často nevyplatí. Celé fotovoltaické zařízení je totiž komplexní technický systém, jehož součástí jsou nejen samotné panely, ale i měniče, kabely a upevňovací konstrukce. Chyby vzniklé při nesprávné montáži tak mohou být důvodem, proč panely nebudou fungovat na 100%. Pro zajištění efektivity a absolutní bezpečnosti je proto lepší obrátit se na odborníka, který prošel speciálními školeními, semináři a má v této oblasti potřebné znalosti a zkušenosti.
Před samotnou montáží je důležité správně vybrat, na jakou stranu střechy panely přijdou. Také je důležité si uvědomit, že i jeden jediný panel ležící částečně či úplně ve stínu, snižuje výkon všech ostatních panelů zapojených v jedné sérii. Správná funkce solární elektrárny je podmíněna správností provedení jednotlivých dílčích montáží. Ty začínají už při instalaci střešních háků a kolejnic pro připevnění panelů. Další nedílnou součástí je správná ochrana kabelů a jejich spojení. Jejich odborná instalace ochrání veškeré vedení před nepříznivým počasím. Dále je nutné mezi sebou propojit jednotlivé panely, poté zavést do domu a napojit na měnič. Pokud se vám i přes všechny nástrahy podaří vše bezproblému nainstalovat a bude fungovat, bohužel nemáte jednu věc, kterou byste, v případě provedení certifikovaným odborníkem, měli. Je to záruka. V případě selhání nebo nízkých výnosů zařízení ponese náklady výlučně majitel.